Mission: Impossible – Fallout

Mission Impossible idzie źle, więc Ethan Hunt (Tom Cruise) i jego zespół musi chronić świat przed świeżym zagrożeniem jądrowym. Ale z agentem CIA Walker (Henry Cavill) wysłany, aby mieć go na oku, Ethan będzie musiał stawić czoła bitwie pod górę, aby pokazać, że może jeszcze uratować dzień.

Kluczowe słowo dla tej franczyzy nie jest „niemożliwe”. Ethan Hunt Toma Cruise’a i jego zespół zawsze znajdują sposób. To „misja”, bo te filmy są o pracy. Ethan Hunt prawie nigdy nie pauzuje się, by jego życie miłosne przeszkadzało mu w pracy, ani nie poświęca czasu, by wykorzystać swoją wiedzę o winie, ani nie wybiera nowego garnituru na miarę. Ale za każdym razem, gdy wybiera misję, to, co po niej następuje, to wyczyny wyzwalające adrenalinę, luźno nawleczone przez podwójne krzyże i szykanerię. A w jego sercu znajduje się największa gwiazda filmowa na planecie, wciąż jednak człowiek, który ryzykuje życiem i kończynami za każdym razem, gdy podchodzi do góry, aby dokonać wyczynów, których nigdy nie widzieliśmy. Tom Cruise prawdopodobnie wspina się po klifach szaleństwa przed śniadaniem i rapuje w dół, używając własnych odrzuconych włosów M:I-2. To coś w rodzaju zapierającego dech w piersiach.

Rys fabuły filmu

Fabuła pokazuje, że Hunt staje w obliczu przerażającego zagrożenia nuklearnego ze strony akolitów uwięzionego anarchisty baddie Solomona Lane’a (Sean Harris, wciąż na skrajnie przerażającej formie). Ilsa Faust Rebeki Ferguson z Ilsy Fausta z Rebeki Ferguson ponownie przecina jego drogę, na własnej, konfliktowej misji, podczas gdy agent CIA August Walker (Henry Cavill, z wąsikiem) jest wciągany na Hunt jako minder. Jest młotkiem do skalpela Hunta, jak ujął to szefowa CIA Erica Sloan (Angela Bassett), i pomimo skuteczności ich partnerstwa, oba natychmiast się zderzają.

Ale podczas gdy obsada są wspaniałe i pisarz / reżyser Christopher McQuarrie scen postaci szybkie, ale skuteczne – życie osobiste Hunt dostaje być może w sumie dziesięć minut tutaj, choć to pakuje dziurkacz – film ożywa w jego szczękowo skuteczne działanie. Są gonitwy samochodowe, walki na pięści, wyścigi na dachu i pościg helikopterowy przeciwko oszałamiającej scenerii. Ale takie opisy nie oddają im sprawiedliwości: ten paryski set-piece jest gonitwą za samochodem w taki sam sposób, jak Mad Max: Fury Road to w zasadzie gonitwa za samochodem. Bójka łazienkowa staje się wizualną, zasiniającą walką na śmierć. McQuarrie i Cruise posuwają każdą scenę nieco dalej niż myślisz, że mogą, dodając nieoczekiwany rozkwit lub podnosząc stawki w sposób, który sprawia wrażenie świeżości, tak, że nigdy nie można do końca przewidzieć granic Hunt. Jeśli pierwsza godzina z perspektywy czasu wydaje się nieco powolna, to tylko w porównaniu do praktycznie bezbłędnego finału.

To również naprawdę mądre. Złochliwa fabuła wykorzystania nuków, a odpowiedź Hunta, bardziej lub mniej, ma sens, jak w każdym z tych filmów. Ale to, co jest głęboko satysfakcjonujące, to sposób, w jaki McQuarrie układa chwile postaci w najbardziej nielubiany sposób: łączenie nad defuzją bomby lub wyraz najczystszego zaufania w obliczu najwyższych stawek, jakie można sobie wyobrazić. Nawet ucieczka łodzią staje się chwilą zachwycającej pomysłowości, a świętowanie zdolności Hunta do zaplanowania drogi przez skrzypiące granice własnej wytrzymałości (a Cruise nie boi się tu pokazać fizycznej i emocjonalnej bezbronności, nawet gdy spycha się tu z powrotem na nogi i idzie za celem po raz piętnasty).

Każda misja: Niemożliwy odcinek filmowo-telewizyjny stawia swojego bohatera w tej samej ofercie: „Twoja misja, jeśli zdecydujesz się ją zaakceptować….” jest tak samo bliska, jak w serialu pojawia się hasło. Tutaj McQuarrie pyta w końcu, jaki rodzaj człowieka wciąż przyjmuje te misje; co skłania kogoś do ponownego stawiania swojego życia na linii frontu? Dla Hunt odpowiedź jest prosta. Może ratować ludzi i dlatego ma obowiązek działania. Dla Cruise’a – i McQuarrie’ego – to odwieczne dążenie do pokonania ostatniego wysiłku. Tylko utrudniają następny trud, odnosząc tak trudne sukcesy.

Połączenie porywających wyczynów, szalonej odwagi i sprytnego pisania sprawia, że jest to oszałamiający kawałek kina akcji. Upewnij się, że najpierw weźmiesz serce do ręki i trzymasz się mocno.

Back to Top