Igranie z konwencją kulturową – klątwa śpiącej królewny

Mężczyzna w spoconym szczycie czołgu i niebieskich dżinsach przechodzi przez pustynię. Nieco niekompatybilny, natyka się na łóżko z czterema plakatami otoczone egipskimi posągami Anubisa. Podchodzi, by zobaczyć śpiącą dziewczynę, której skórzany i mosiężny gorset ozdobiony niebieskimi piórami sprawia, że jest gotowa na steampunk Ren Faire. Zanim będzie można zrobić znacznie więcej, budzi się w brudnym, nowoczesnym mieszkaniu. To jest Klątwa śpiącej królewny?

Inspiracje z baśni

No cóż, bracia Grimm są przypisywane w tytułach otwierających opowieść o Briar Rose, ale gdyby jeszcze żyli, mogliby przekazać tę przysługę. Co mamy w nowym filmie Klątwa śpiącej królewny jest bardziej oparta na stosunkowo niejasnej komiksie, który wygląda jak dość kompetentny licealista próbował zaprojektować kreskówkę Clive Barker TV. Wraz z ograniczonym wydaniem filmu, skierowanego przede wszystkim do widzów na żądanie, z których wielu wybierze go na podstawie samego nazwiska, możemy sobie wyobrazić, że rodzic lub dwoje z nich będzie w nieco szoku.

Liczby VOD są trudne do osiągnięcia, ponieważ studia wydają je tylko wtedy, gdy są dobre, ale możemy ekstrapolować, że inne możliwości są mało prawdopodobne, ponieważ filmem, do którego porównuje się najwięcej, jest The Scribbler, również wydany przez media XLrator i oparty o mało znany komiks. To był naprawdę dobry film, gwiazda Strzałki Katie Cassidy i wyniósł nieco ponad 78.000 dolarów brutto w sprzedaży rozrywki domowej, z ograniczonymi dochodami z kina tak niskimi, że nieistotne (XLrator na tydzień wydaje na ogół tylko w 5-6 kinach w całym kraju). Podobnie jak „mockbusters” często wystawiane przez firmy takie jak Azyl, The Curse of Sleeping Beauty prawdopodobnie zależy od ogólnego zainteresowania podobnymi tytułami (Maleficent, Kopciuszek, itp.) i może uzyskać dodatkowy ruch od zdezorientowanych fanów Disneya lub zbuntowanych nastolatków, którzy właśnie teraz dowiadują się, że oryginalne historie Grimm zostały stonowane do kreskówek. Nie jestem po prostu pewien, ile z tych, którzy zaczynają oglądać zakończy się, choć krótki 89-minutowy czas biegu jest pomocny w tym względzie.

Kilka słów o fabule filmu

Ethan Peck, wnuk Grzegorza Pecka, jest Thomasem, naszym marzycielem, który nagle odziedziczył duży, stary dom po wuju, z napomnieniem, że musi trzymać pokoje w piwnicach zapieczętowane i nigdy nie wkracza. Przestrzegając tych rad, nigdy więcej nie ma już więcej kłopotów w swoim życiu….. Oczywiście nie może pomóc, ale kusi los, gdy dowiaduje się więcej o domu: wiele osób zaginęło w nim na przestrzeni lat, a on sam, jako nowy prawowity właściciel, zaczyna się rozwijać osłabiające bóle brzucha, jeśli odjeżdża zbyt daleko od terenu. Z pomocą Lindy (Natalie Hall), która bada niektóre z zaginięć, i Bruce’a Davisona jako obowiązkowego aktora o zwariowanym, zwariowanym, starym człowieku o imieniu, rzuconym na wiarygodność, Thomas uświadamia sobie coś, czym byliśmy w drodze, wyprzedzając go na miejscu – jest tam mnóstwo przerażających rzeczy ukrytych w tej piwnicy, a być może i Śpiącej Królewny jego snów.

baśniowa śpiąca królewna - grafika

Projektant produkcji Alessandro Marvelli zasługuje na uznanie za stworzenie estetycznej części Guillermo del Toro wannabe, części Silent Hill (film bardziej niż gry) oraz odrobinę teledysku Nine Inch Nails. Reżyser Pearry Teo (producent wykonawczy Atlasu chmur) również wyraźnie kocha swój set, tak bardzo, że większość filmu to po prostu postacie – a co za tym idzie kamera – wpatrujące się w niego. Jeśli zsumować wszystkie chwile, w których fabuła jest rzeczywiście zaawansowana, nie jestem pewien, czy nawet zagregowałyby się do piętnastu minut, dlatego szkoda, że film kończy się, gdy tak się stanie.

Zobacz, jak wspomniałem powyżej, to 89 minut, a to może się zdarzyć, gdy nie masz trzeciego aktu. Narażony na ryzyko nawet niejasnego zepsucia, film nagle kończy się w momencie narracji, kiedy większość podobnych opowieści narracyjnych narastałaby na wielką kulminację. Można uciec od tego w krótkim opowiadaniu – skrócić film do godziny i uczynić go częścią serii antologii – ale fabuła musi być kontynuowana, chyba że jesteś braćmi Coen, którzy nie tworzą Kraju dla starych mężczyzn, i masz głębszy punkt do zrobienia z antyklamrą.

Peck nie ma zasięgu swojego dziadka, ale tworzy wiarygodnego, regularnego Joe, który nie jest wystarczająco inteligentny, aby po raz pierwszy poczekać aż do światła dziennego, aby odkryć swoją nową, straszną rezydencję. To nigdy nie jest tak naprawdę jasne, że ma dużo chemii z dziewczyną marzeń (Indie Eisley), choć; czy ten facet nie może dostać goth girl of his own, że nie przyjdzie z całego przekleństwa bagażu? Tak, marzenia wciąż przychodzą, ale nic w nich szczególnie nie mówi „To jest odpowiednia dziewczyna dla Ciebie”, a „skurcze żołądka, gdy nie jesteś wystarczająco blisko” naprawdę nie jest dobrą podstawą do przyszłych relacji.

Zestawy są jednak naprawdę fajne. Co sprawia, że wstyd, prawie nikt nie zobaczy ich na dużym ekranie.

Back to Top